wtorek, 3 lutego 2015

Żarówki energooszczedne - oszczędzamy na energii:

Zastanawiasz się jaką żarówkę kupić?
Urządzasz mieszkanie? Spaliła Ci się żarówka? Zastanawiasz się jakiego oświetlenia użyć? A może gubisz się w różnorodności żarówek dostępnych na rynku? Poniższy artykuł wyjaśni dlaczego warto zainwestować w energooszczędne oświetlenie oraz skutecznie wyjaśni rodzaje żarówek.
Zastanawiasz się czy warto inwestować w żarówki energooszczędne lub LED? Jakie korzyści płyną z ich używania? Przecież zwykłe żarówki są tańsze i nawet ich częsta wymiana może okazać się tańsza niż zakup o wiele droższej żarówki energooszczędnej. Zapominasz o jednej rzeczy - żarówka energooszczędna może świecić nawet do 100 razy dłużej niż tradycyjna przy czym pobiera 5 razy mniej energii. Na przełomie lat taka inwestycja może przynieść oszczędność liczoną w tysiącach złotych! Należy również pamiętać, że żarówki energooszczędne są aż w 90% odzyskiwalne w rezultacie czego dbamy o środowisko poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
 



Rodzaje żarówek


ZdjęcieTyp żarówkiŻywotność

Żarówki tradycyjne (zwykłe)

Zwykłe żarówki zwane również lampami żarowymi. Żarówki z drutem folframowym, przez który przepływa prąd elektryczny tworząc strumień światła. Włókno osiąga temperaturę ok. 2500–3000 K, jest to najczęstszym skutkiem krótkiej pracy oraz palenia żarówek. Tradycyjne żarówki są sukcesywnie wycofywane gdyż chłoną dużo energii i mogą pracować tylko przez mniej więcej tysiąc godzin.
1 tys. godzin

Świetlówki kompaktowe

Kompaktowe lampy fluorescencyjne mające najczęściej kształt litery "U" lub spirali. Wytwarzają znacznie więcej światła niż żarówki tradycyjne przy tym samym poborze prądu, jednak czas ich nagrzewania jest znacznie dłuższy. Zużywają od 65 do 80% energii mniej niż tradycyjna żarówka emitująca taki sam strumień świetlny. Żywotność świetlówki kompaktowej może wynosić do 15 tys. godzin, powinno się jednak unikać ich częstego włączania i wyłączania. Świetlówki kompaktowe zawierają w sobie rtęć i mogą powodować inne (znacznie niższe) barwy światła niż zwykłe żarówki.
6 - 15 tys. godzin

Żarówki LED

Zwane również lampami LED. Źródła światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych (LED). Posiadają znacznie większą trwałość od tradycyjnych żarówek, większą sprawność oraz znacznie mniejsze nagrzewanie przez co są bardzo energooszczędne. Dodatkową ich zaletą jest fakt, iż nie wpływają na barwę światła przez co kolory otaczających nas przedmiotów pozostają dokładnie takie jak w rzeczywistości. Lampy LED są równie wydajne, co świetlówki kompaktowe, ich czas pracy jest jednak dłuższy, nie zawierają rtęci i zużywają do 80% mniej energii niż żarówki tradycyjne. Są one droższe w porównaniu do tradycyjnych żarówek i świetlówek, jednak koszt ich zakupu zwraca się z nawiązką poprzez niskie koszty eksploatacyjne.
do 100 tys. godzin

Żarówki halogenowe (lampy halogenowe)

Żarówki z żarnikiem wolframowym, wypełnione gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu. Zaletą lamp halogenowych są ich niewielkie rozmiary, szybki zapłon, możliwość stosowania ściemniaczy oraz wysoki poziom oddawania barw. Zużywają od 20 do 45% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek.

 
 
 
 
 
 

 

Wymiana w mieszkaniu żarówek na energooszczędne może przynieść oszczędność na poziomie 250 zł rocznie. Tam, gdzie światło zapala się często i na krótko, optymalnym rozwiązaniem jest oświetlenie LED-owe, podczas gdy w najczęściej wykorzystywanych pomieszczeniach warto zainwestować w świetlówki kompaktowe. A może ktoś ma inne zdanie - zapraszam do dyskusji.

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz