czwartek, 12 lutego 2015

Oszczędzamy prąd i wode




 
 
 
 
 
 
 
 
 
Do energooszczędnego celu dochodzi się małymi krokami. Wprowadzanie do życia codziennego nowych nawyków lub rozwiązań – które wcale nie muszą być kosztowne – wpływa na zmniejszenie opłat z tytułu rachunków za prąd czy wodę. Kwoty, które można oszczędzić na comiesięcznych rachunkach, w ostatecznym, rocznym rozrachunku potrafią stanowić kilkaset złotych oszczędności. 
 




Wydatki na energię można obniżyć niewielkim wysiłkiem.


Rachunki za prąd potrafią być zmorą każdego. Niestety energia elektryczna drożeje, przybywa nam urządzeń w domach i stąd z roku na rok płacimy coraz więcej za prąd. Często też dla własnego komfortu i wygody rezygnujemy z oszczędzania.
Na pewno u Ciebie w domu sporą część kosztów generują urządzenia, z których się nie korzysta - brzmi to trochę nieprawdopodobnie, ale tryb gotowości urządzeń elektrycznych potrafi wynieść nawet 15% Twoich rachunków. Oczywiście dla wielu osób liczy się wygoda i częste wyłączanie urządzeń z prądu jest uciążliwe, dlatego idealnym pomysłem są rozwiązania zwiększające komfort sterowania i redukujące koszty.


Ja na co dzień stosuję tani miernik Watomierz Licznik zużycia energii dostępny za około 59 zł.


Dzięki temu urządzeniu łatwo rozpoznasz pożeracze prądu w swoim otoczeniu i pozbędziesz się niepotrzebnych pytań: "Za co płacę?" "Dlaczego tyle wzrosło?" "Które urządzenie pożera tyle energii". Urządzenie podłącza się do gniazdka elektrycznego i dopiero do niego podłącza się, np. czajnik elektryczny, pralkę, lodówkę lub zmywarkę. Watomierz pokazuje zarówno chwilowe, jak i całkowite zużycie prądu  podłączonego urządzenia. Potrafi również wyliczyć koszt jego pracy w trakcie okresu pomiarowego.



Przydatna jest również w domu listwa zasilająca



Ja mam 5-gniazdową listwę do której podpięte są urządzenia tj. telewizor, odtwarzacz DVD, tuner tv, ps3 i kino domowe  i za pomocą jednego kliknięcia mogę to wszystko wyłączyć. To jest nie tylko niezwykłe wygodne i komfortowe, ale również oszczędza wiele energii, ponieważ wyłącza zupełnie z prądu nawet urządzenia w trybie gotowości lub "off-mode".

Przedstawione rozwiązania pozwolą mierzyć zużycie energii poszczególnych urządzeń w Twoim domu, wyliczą koszty oraz co ważne przedstawią prognozę zużycia dzięki czemu  łatwo rozpoznasz pożeracze prądu w swoim otoczeniu i łatwiej.
Ale nie zapominaj również o:
  • wymianie tradycyjnych żarówek na energooszczędne,
  •  Kupując sprzęt AGD należy zwrócić uwagę na jego parametry oraz klasę efektywności energetycznej - urządzenie klasy A++ może zużywać nawet o 40% mniej energii niż urządzenie klasy A. 

Jak zaoszczędzić na wodzie?

Prawie jedna piąta wydatków mieszkaniowych to opłaty związane z wodą. Używamy jej do mycia naczyń, kąpieli, prania, porządków czy podlewania ogrodu. Na wodzie można oszczędzać, ograniczając ilość jej zużycia, ale nie pogarszając komfortu życia.

Uszczelnienie kranu pozwala zaoszczędzić ok. 12 litrów wody dziennie, branie kilkuminutowego prysznica zamiast kąpieli – nawet 100 litrów jednorazowo. Zamontowanie - w kranach, prysznicach czy pojemników do WC - końcówek wytwarzających podciśnienie ograniczające przepływ wody lub zwiększających optycznie jej strumień poprzez znaczne napowietrzenie wody – ogranicza zużycie wody nawet o 85 proc.

Standardowy przepływ wody w klasycznych bateriach (kuchennych czy umywalkowych) to ok. 10 litrów na minutę, w bateriach wannowych i prysznicowych jest on wyższy. Stosując tzw. perlatory czy głowice prysznicowe można zmniejszyć przepływ wody nawet do 2 litrów na minutę. Na rynku spotkać można różne rodzaje perlatorów, głowic prysznicowych, reduktorów oraz pojemników do WC. W zależności od zastosowanych funkcjonalności (regulowany – nieregulowany), przepływu wody na minutę czy wielkości, różna jest ich cena. Te najprostsze można kupić już od 10 zł za sztukę.

Czy wiesz, ile wody zużywasz?
  • 5 tys. litrów stracimy w ciągu roku, jeżeli nasz kran przecieka i kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę
  • 115-150 litrów trzeba zużyć do kąpieli w wannie
  • 75-115 litrów zużywa pralka podczas jednego cyklu prania
  • 30-40 litrów zużyjemy biorąc dziesięciominutowy prysznic
  • 38 litrów zużywamy podczas ręcznego mycia naczyń
  • 11 litrów potrzeba na spłukanie toalety
  • 6-10 litrów wody wylatuje z kranu w ciągu minuty


Wystarczy zakręcać wodę podczas wykonywania różnych czynności przy umywalce (mycia zębów czy naczyń), wymienić uszczelki w kapiącym kranie lub cieknącej spłuczce, zamontować w kranach, prysznicach czy pojemnikach do WC urządzenia zmniejszające zużycie wody, korzystać z pralki, zmywarki czy prysznica zamiast z wanny. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz